Saturday Medley

Vouchers for Winners, Runners Up and 2 Ball may vary depending on the size of the field.

Please remember that vouchers and ball prizes expire after 2 monthsPrize winners do not feature in the ball comp.

Saturday 7 December 2019 - Monthly Medal + Gold Medal

A Grade Winner $45: Paul Eastment (11) Net 67
A Grade Runner Up $30: Grant Webb (11) Net 68
B Grade Winner $45: John Bloomfield (18) Net 65
B Grade Runner Up $30: Stephen Delprado (13) Net 68 cb
C Grade Winner $45: Carl Jennings (20) Net 68
C Grade Runner Up $30: Craig Youll (22) Net 72
Ball comp to net 70 Will Elliott, Sergio Girardi, Stephen York, Grant S.Webb, Neville Adams, John Carter and David Davies
NTP
5 John Turner 290 cm
9 David Davies 398 cm
11 John Bloomfield 1025 cm
17 Wayne Clayton 447 cm
18 (second shot) Grant Webb 575 cm

Gold medal winners

A Grade: Paul Eastment (11) Net 67
B Grade: John Bloomfield (18) Net 65
C Grade: Peter Hume (20) Net 76

Saturday 30 October 2019 - Stableford + 2BBB

Singles Winner $60: Bruce Cox (25) 42 points
Runner Up $45: Wayne Clayton (24) 39 points
Third $30: Erle Amm (23) 38 points cb
2 Ball Winners $30 each: Chris Malivanek (23) and Greg James (14) 46 points cb
Ball comp to 36 points Brendan Hull, Bill Player, Stuart Ritchie and David Davies
NTP
2 John Bloomfield 291 cm
9 Erle Amm 285 cm
11 Phil Noble 264 cm
17 David Davies 712 cm
18 – second shot Will Elliott 287 cm

Saturday 23 November 2019 - Stableford + 2B Aggregate

Singles Winner $70: Wayne Clayton (25) 45 points cb
Runner Up $55: Bruce Cox (25) 45 points
Third $45: Marty Monks (13) 42 points
2 Ball Winners $35 each: John Carter (16) & Bruce Cox (25) 81 points
Ball comp to 40 points Peter Hume, David Moore, David Cook, Bill Player and Larry Sutton
NTP
2 Wayne Clayton 170 cm
11 Wayne Clayton 12 cm
17 Marty Monks 290 cm
18 – second shot Ravi Singh 396 cm

Saturday16 November 2019 - Par + 2BBB

Singles Winner $60: Erle Amm (24) +7
Runner Up $50: Barrie England (9) +4
Third $40: Terry Neilson (32) +3
2 Ball Winners $35 each: John Carter (16) & Peter Hume (21) +12
Ball comp to +2 Jersey Bednarski, James Johnstone, John Robertson, Stephen York and Peter Shehadie
NTP
2 Greg James 190 cm
11 No Winner
18 – second shot Paul Eastment 468 cm

Saturday 9 November 2019 - Fairmont Leura Open

Saturday 2 November 2019 - Monthly Medal

A Grade Winner $45: Barrie England (10) Net 65
A Grade Runner Up $30: Tom Cook (9) Net 70 cb
B Grade Winner $45: Steve Walpole (15) Net 63
B Grade Runner Up $30: John Carter (17) Net 67 cb
C Grade Winner $45: Ashley Edwards (29) Net 67
C Grade Runner Up $30: Bruce Cox (27) Net 68
Ball comp to net 70 Cody Clark, Stephen Sheridan, Matthew Donoghue, David Perrin, Bob Montgomery, Bob Yates and Steve Jago
NTP
2 Sergio Girardi 118 cm
9 John Bloomfield 248 cm
11 Barrie England 274 cm
18 (second shot) John Bloomfield 274 cm

Saturday 26 October 2019 - Stableford + 2B Multiplier

Singles Winner $60: Jerzy Bednarski (24) 36 points cb
Runner Up $45: Carl Jennings (19) 36 points cb
Third $30: John Carter (18) 36 points
2 Ball Winners $30 each: Carl Jennings (19) & Phil Noble (15) 76 points
Ball comp to 34 points Stephen York, Paul Eastment, Sergio Girardi, Ashley Edwards and Bill Player
NTP
7 Sheet blew away
9 Sergio Girardi 180 cm
11 Steve Jago 275 cm
17 Sydney Duckett 512 cm
18 – second shot Paul Eastment 382 cm

Saturday19 October 2019 - Par + 2BBB

Singles Winner $60: Erle Amm (25) +7 cb
Runner Up $50: Alex Stillmark (22) +7
Third $40: John Turner (17) +3 cb
2 Ball Winners $35 each: Erle Amm (25) & Doug Morris (26) +12 cb
Ball comp to +1 Jock Scullion-Stewart, Chris Malivanek, James Johnstone, Erwin Liedl and John Carter
NTP
2 Blown Away
9 Blown Away
11 Neville Adams 598 cm
17 David Cook
41 cm
18 – second shot Jock-Scullion-Stewart 220 cm

Saturday 12 October 2019 - Single Stableford

Winner $40: Grant Webb (15) 42 points cb
Runner Up $30: Ashley Edwards (31) 42 points
Ball comp to 33 points Stephen York and David Cook
NTP
2 Bryan Swadling 715 cm
11 Grant S Webb 820 cm
18 – second shot Bryan Swadling 710 cm

Saturday 5 October 2019 - Monthly Medal

A Grade Winner $45: Paul Eastment (12) Net 69
A Grade Runner Up $30: Grant Webb (9) Net 74
B Grade Winner $45: David Davies (16) Net 72
B Grade Runner Up $30: Phil Noble (15) Net 73
C Grade Winner $45: Ashley Edwards (30) Net 69
C Grade Runner Up $30: John Robertson (23) Net 70
Ball comp to net 78 Jock Scullion-Stewart, Bryan Swadling, Neville Adams, John Carter, Alex Stillmark, Jeremy Townend and Peter Hume
NTP
2 Rob Eldridge 136 cm
7 Ravi Singh 240 cm
11 Paul Eastment 624 cm
17 Ravi Singh 1000 cm

Saturday 29 September 2019 - Stableford + 2B Aggregate

Singles Winner $50: Grant Webb (15) 42 points cb
Runner Up $40: Ashley Edwards (31) 42 points
Third $30: Dave Williams (26) 41 points
2 Ball Winners $30 each: Paul Eastment (12) & Stephen Bonner (13) 76 points
Ball comp to 35 points Peter Hume, Adams Reece, Bill Player, Tony Gorey and Craig Youll
NTP
2 Bill Player 130 cm
9 Sergio Girardi 290 cm
15 Tony Gorey
86 cm
18 – second shot Paul Eastment 407 cm

Saturday 21 September 2019 - Par + 2BBB

Singles Winner $70: Brad Mckee (31) +3
Runner Up $55: Marty Monks (15) +2
Third $40: Erle Amm (25) +1 cb
2 Ball Winners $30 each: Brad Mckee (31) & Marty Monks (15) +12
Ball comp to square John Bloomfield, Carl Jennings, David Williams and Sergio Girardi
NTP
2 Grant Webb 138 cm
7 Sergio Girardi 78 cm
11 John Carter 1590 cm
17 Not won
18 – second shot Carl Jennings 151 cm

Saturday 14 September 2019 - Stableford + 2BBB

Singles Winner $70: David Moore (10) 41 points
Runner Up $55: Neville Adams (15) 39 points
Third $40: John Bloomfield (18) 38 points
2 Ball Winners $35 each: John Bloomfield (18) & John Carter (19) 51 points
Ball comp to 34 points Grant Webb, John Turner, Bill Player, Will Elliott and Graham Veitch
NTP
2 Bill Player 101 cm
9 Carl Jennings 305 cm
11 Barrie England
425 cm
18 – second shot John Turner 250 cm

Saturday 7 September 2019 - Monthly Medal + Rd 2 Haig & Haig Shield

Haig & Haig Shield

1st Jock Scullion – Stewart (13) 140 net
2nd Neville Adams (16) 141 net

A Grade Winner $45: Jock Scullion-Stewart (12) Net 71
A Grade Runner Up $30: Ravi Singh (9) Net 73
B Grade Winner $45: Seong Park (16) Net 70
B Grade Runner Up $30: Neville Adams (16) Net 74
C Grade Winner $45: Erle Amm (26) Net 68
C Grade Runner Up $30: John Robertson (23) Net 78 cb
Ball comp to net 78 Stephen Sheridan, Andy Rice, Wayne Clayton Bob Yates and Bruce Cox
NTP
9 Steve Sheridan 550 cm
11 Seong Park 125 cm
18 – second shot Steve Sheridan 1200 cm
Haig & Haig Shield Final Scores
Player Handicap Net Total Round 1 Round 2
1 Jock Scullion – Stewart 13 140 70 70
2 Neville Adams 16 141 67 74
3 Ravi Singh 9 142 69 73
4 Robert Yates 22 144 68 76
5 Bruce Cox 31 146 72 74
6 Erle Amm 26 147 79 68
7 Andrew Rice 15 149 72 77
8 John Bloomfield 18 150 70 80
9 Stephen Sheridan 12 151 77 74
10 Stephen York 18 154 74 80
11 Wayne Clayton 24 155 77 78
12 Paul Eastment 11 155 73 82
13 John Turner 17 157 74 83
14 David Williams 26 158 73 85
15 Larry Sutton 16 158 72 86
16 Jerzy Bednarski 29 159 77 82
17 Angelo Garofano 13 161 76 85
18 Hamish McCarthy 16 161 71 90
19 Bill Player 25 163 76 87
20 William Elliott 9 163 74 89
21 James Johnstone 25 165 80 85
22 John Carter 16 166 77 89
23 Vin Clayton 30 167 82 85
24 Matthew Donoghue 13 169 84 85
25 Phil Noble 15 169 83 86
26 David Cook 20 173 89 84

Saturday 31 August 2019 - Stableford + 2BBB

Singles Winner $45: Sergio Girardi (16) 40 points
Runner Up $30: Lyall Thomas (33) 37 points
Third $20: Seong Park (17) 35 points
2 Ball Winners $30 each: Graham Lohrey (16) & Stephen Bonner (15) 44 points
Ball comp to 32 points cb John Carter, Jerzy Bednarski, Vin Clayton and David Williams
NTP
2 Lyall Thomas 70 cm
11 Wayne Clayton
340 cm
18 – second shot Ravi Singh 780 cm

Saturday 24 August 2019 - Stableford + 2B Multiplier

Singles Winner $50: Darren Barnes (15) 38 points
Runner Up $35: Jeremy Townend (30) 36 points
Third $25: Guy Moxley (8) 35 points
2 Ball Winners $30 each: Darren Barnes (15) & Guy Moxley (8) 77 points
Ball comp to 32 points Bruce Cox, Sergio Girardi, Bill Player and Bob Yates
NTP
2 Sergio Girardi 320 cm
9 Craig Youll 45 cm
11 Jerzi Bednarski
2000 cm
18 – second shot Irwin Liedl 525 cm

Saturday 17 August 2019 - Bisque Par

Singles Winner $75: Ashley Edwards (31) +8 cb
Runner Up $60: Bruce Cox (29) +8
Third $50: Irwin Liedl (27) +7
Ball comp to +4 David Davies, John Robertson, Sergio Girardi, Jeremy Townend and Bill Player
NTP
2 John Bloomfield 20 cm
11 David Davies 277 cm
18 – second shot Graham Lohrey 185 cm

Saturday 3 August 2019 - Rd 2 Haig & Haig Shield - snowed out!

Round 2 now on Saturday 7 September

Saturday 3 August 2019 - Monthly Medal + Rd 1 Haig & Haig Shield

A Grade Winner $45: Sam Garnham (Maitland GC – 11) Net 68
A Grade Runner Up $30: Ravi Singh (9) – Medal Winner Net 69 cb
B Grade Winner Dining Voucher: Neville Adams (16) Net 67
B Grade Runner Up $30: Darren Barnes (14) Net 68
C Grade Winner $45: Brendan Hull (35) Net 68 cb
C Grade Runner Up $30: Bob Yates (22) Net 68
Ball comp to net 71 Tom Cook, Peter Davis, John Bloomfield, Jock Scullion-Stewart, Hamish Mccarthy, Peter Hume and Nick Ferrari
NTP
2 Dan Redman 270 cm
9 Wayne Clayton 219 cm
11 Will Elliott 267 cm
15 Paul Eastment 144 cm
Haig & Haig Leader Board
Player Nett
1 Adams, Neville (16) 67
2 Garnham, Sam (11) 68
3 Barnes, Darren (14) 68
4 Hull, Brendan (35) 68
5 Yates, Robert (22) 68
6 Singh, Ravi (9) 69
7 Cook, Thomas (8) 69
8 Davis, Peter (11) 70
9 Bloomfield, John (18) 70
10 Scullion – Stewart, Jock (13) 70
11 Hume, Peter (22) 70
12 McCarthy, Hamish (16) 71
13 Ferrari, Nick (20) 71
14 Sutton, Larry (16) 72
15 Rice, Andrew (15) 72
16 James, Greg (13) 72
17 Gorey, Anthony (31) 72
18 Cox, Bruce (31) 72
19 Eastment, Paul (11) 73
20 Malivanek, Christopher (21) 73
21 Williams, David (26) 73
22 Elliott, William (9) 74
23 Davies, David (17) 74
24 Turner, John (17) 74
25 York, Stephen (18) 74
26 Garofano, Angelo (13) 76
27 Perrin, David (14) 76
28 Player, Bill (25) 76
29 Sheridan, Stephen (12) 77
30 Redman, Carter (13) 77
31 Carter, John (16) 77
32 Bednarski, Jerzy (29) 77
33 Clayton, Wayne (24) 77
34 Lohrey, Graham (16) 78
35 Montgomery, Robert (19) 79
36 Redman, Dan (18) 79
37 Amm, Erle (26) 79
38 Swadling, Bryan (4) 80
39 Johnstone, James (25) 80
40 Moore, David (11) 82
41 Clayton, Vin (30) 82
42 Jennings, Carl (19) 82
43 Noble, Phil (15) 83
44 Donoghue, Matthew (13) 84
45 O’Rose, David (18) 84
46 Thomas, Lyall (34) 84
47 Cook, David (20) 89
48 Hodgetts, Walter (27) 95

NSW 2 Person Ambrose Qualifier + Single Stableford

Winners $50 each: Paul Eastment (11) and David Davies (17) combined handicap (7) Net 59
Runners Up $30 each: Jock Scullion – Stewart (12) and Ravi Singh (9) combined handicap (5.25) Net 61.75
NTP
5 Not won
11 Sydney Duckett 101 cm
15 Not won
17 Ravi Singh 165 cm
Single Stableford
Winner $30: David O’Rose (19) 43 points
Runner Up $20: James Robertson (Blackheath GC – 22) 39 points
NTP
5 Not won
7 David O’Rose 338 cm

Saturday 20 July 2019 - Stableford + 2BBB - Rd 2 Coote Shield

Singles Winner $60: Walter Hodgetts (28) 42 points
Runner Up $50: Nick Ferrari (21) 38 points
Third $40: John Turner (17) 37 points
2 Ball Winners $35 each: Walter Hodgetts (28) & Alex Stillmark (21) 47 points
Ball comp to 35 points Jock Scullion- Stewart, John Carter, Brendan Hull, Erwin Liedl and Stephen York
NTP
2 Will Elliott 24 cm
9 Stephen Bonner 405 cm
15 John Carter
254 cm
18 – second shot Phil Noble 540 cm
Coote Shield Final Results
Team First Round Second Round Total
1 John Turner (17) and James Johnstone (26) 39 41 80
2 Keith Abrams (20) and Jerzy Bednarski (28) 40 39 79
3 Bruce Cox (30) and John Bloomfield (17) 39 38 77
4 David Davies (16) and Paul Eastment (11) 37 40 77
5 Peter Hume (21) and John Carter (15) 36 41 77
6 Brendan Hull (34) and David Cook (19) 33 43 76
7 Bryan Swadling (4) and Phil Noble (15) 35 39 74
8 Bill Player (25) and Jeremy Townend (29) 36 37 73
9 Walter Hodgetts (28) and Alex Stillmark (22) 26 47 73
10 Will Elliott (10) and Neville Adams (15) 34 38 72
11 Bob Gibson (33) and Graham Veitch (22) 33 36 69
12 Larry Sutton (16) and Greg James (11) 33 34 67

Saturday 13 July 2019 - Stableford + 2BBB - Rd 1 Coote Shield

Singles Winner $100: Bruce Cox (30) 32 points cb
Runner Up $75: Bill Player (25) 32 points
Third $50: John Turner (17) 31 points
2 Ball Winners $40 each: Jerzy Bednarski (28) & Keith Abrams (20) 40 points
Ball comp to 29 points Mat Procter, Bob Montgomery, Peter Hume, Bob Gibson, Paul Eastment, Bryan Swaddling
NTP
2 Will Elliott 216 cm
11 Not won  
15 Paul Eastment
675 cm
18 – second shot David Davies 305 cm

 

Coote Shield Leader Board

1st   Keith Abrams (20) and Jerzy Bednarski (28) 40 points

2nd   Bruce Cox (30) and John Bloomfield (17) 39 points

3rd   John Turner (17) and James Johnstone (26) 39 points

4th   Robert Montgomery (19) and Matthew Procter (6) 37 points

5th   David Davies (16) and Paul Eastment (11) 37 points

6th   Peter Hume (21) and John Carter (15) 36 points

7th   Bill Player (25) and Jeremy Townend (29) 36 points

8th   Bryan Swadling (4) and Phil Noble (15) 35 points

9th   Will Elliott (10) and Neville Adams (15) 34 points

10th Tony Gorey (30) and Chris Malivanek (20) 34 points

11th Bob Gibson (33) and Graham Veitch (22) 33 points

12th Brendan Hull (34) and David Cook (19) 33 points

13th Larry Sutton (16) and Greg James (11) 33 points

14th Walter Hodgetts (28) and Alex Stillmark (22) 26 points

Saturday 6 July 2019 - Monthly Medal

A Grade Winner $55: Paul Eastment (12) Net 69
A Grade Runner Up $40: Ravi Singh (9) Net 73 cb
B Grade Winner $55: Sergio Girardi (16) Net 71
B Grade Runner Up $40: Patrick Moylan (18) Net 73 cb
C Grade Winner $70: Stephen York (20) Net 68 cb
C Grade Runner Up $40: Vin Clayton (32) Net 68
Ball comp to net 75 Will Elliott, Phil Noble, Larry Sutton, Peter Moore, David O’Rose, Jerzy Bednarski and Ashley Edwards
NTP
2 John Bloomfield 231 cm
11 Ravi Singh 245 cm
18th (second shot) Sergio Girardi 44 cm

 

Saturday 29 June - Men's Foursomes Championships Final Rd + Single Stableford

Foursomes Final Scores

A Grade Winners: Tom Cook (11) and Peter Davis (8) 174 Gross
A Grade Runners Up: Paul Sebbens (6) and Bob Montgomery (21) 177 Gross
B Grade Winners: Marty Monks (15) and Jerzy Bednarski (29) 186 Gross
B Grade Runners Up: Keith Abrams (20) and Seong Park (19) 189 Gross
A Grade Net Winners: Neville Adams (15) and Andy Rice (15) 153 Net
A Grade Net Runners Up: Peter Davis (11) and Tom Cook (8) 158 Net
B Grade Net Winners: Marty Monks (15) and Jerzy Bednarski (29) 142 Net
B Grade Net Runners Up: Bruce Cox (30) and John Bloomfield (17) 143 Net
NTP
2 Bruce Cox 210 cm
11 Marty Monks 1110 cm
17 Will Elliott 560 cm
18th (second shot) Andy Rice 625 cm
Stableford
Winner $50 Ravi Singh (9) 39 points
Runner Up $40 Larry Sutton (16) 34 points
Third $30 John Robertson (23) 33 points cb
NTP
2 Greg James 235 cm
17 Not won


Men’s Foursomes Leader Board (Gross)

1st A: Cook, Thomas (9.500) 84
1st A: Davis, Peter (9.500) 84
2nd A: Crowther, David (11.000) 87
2nd A: Crowther, Alex (11.000) 87
3rd A: Adams, Neville (15.000) 88
3rd A: Rice, Andrew (15.000) 88
4th A: Montgomery, Robert (13.500) 90
4th A: Sebbens, Paul (13.500) 90
5th A: Garofano, Angelo (15.000) 92
5th A: Mccarthy, Hamish (15.000) 92
6th A: Eastment, Paul (14.000) 92
6th A: Davies, David (14.000) 92
7th A: Hume, Peter (19.000) 92
7th A: Carter, John (19.000) 92
8th A: Webb, Grant (13.000) 93
8th A: Turner, John (13.000) 93
9th A: Elliott, William (10.500) 94
9th A: Sheridan, Stephen (10.500) 94
10th A: Noble, Phil (17.000) 95
10th A: York, Stephen (17.000) 95
11th A: Monks, Martin (22.000) 97
11th A: Bednarski, Jerzy (22.000) 97
12th A: Townend, Jeremy (17.000) 97
12th A: Swadling, Bryan (17.000) 97
13th B: Cox, Bruce (23.500) 91
13th B: Bloomfield, John (23.500) 91
14th B: Abrams, Keith (19.500) 98
14th B: Park, Seong (19.500) 98
15th B: Clayton, Wayne (28.000) 99
15th B: Clayton, Vin (28.000) 99
16th B: Yates, Robert (24.000) 103
16th B: Williams, David (24.000) 103
17th B: Johnstone, James (27.000) 106
17th B: Hodgetts, Walter (27.000) 106
18th B: Morris, Doug (26.500) 114
18th B: Youll, Craig (26.500) 114

Men’s Foursomes Leader Board (Nett)

1st A: Adams, Neville (15.000) 73
1st A: Rice, Andrew (15.000) 73
2nd A: Hume, Peter (19.000) 73
2nd A: Carter, John (19.000) 73
3rd A: Cook, Thomas (9.500) 74.5
3rd A: Davis, Peter (9.500) 74.5
4th A: Monks, Martin (22.000) 75
4th A: Bednarski, Jerzy (22.000) 75
5th A: Crowther, David (11.000) 76
5th A: Crowther, Alex (11.000) 76
6th A: Montgomery, Robert (13.500) 76.5
6th A: Sebbens, Paul (13.500) 76.5
7th A: Garofano, Angelo (15.000) 77
7th A: Mccarthy, Hamish (15.000) 77
8th A: Noble, Phil (17.000) 78
8th A: York, Stephen (17.000) 78
9th A: Eastment, Paul (14.000) 78
9th A: Davies, David (14.000) 78
10th A: Webb, Grant (13.000) 80
10th A: Turner, John (13.000) 80
11th A: Townend, Jeremy (17.000) 80
11th A: Swadling, Bryan (17.000) 80
12th A: Elliott, William (10.500) 83.5
12th A: Sheridan, Stephen (10.500) 83.5
13th B: Cox, Bruce (23.500) 67.5
13th B: Bloomfield, John (23.500) 67.5
14th B: Clayton, Wayne (28.000) 71
14th B: Clayton, Vin (28.000) 71
15th B: Abrams, Keith (19.500) 78.5
15th B: Park, Seong (19.500) 78.5
16th B: Yates, Robert (24.000) 79
16th B: Williams, David (24.000) 79
17th B: Johnstone, James (27.000) 79
17th B: Hodgetts, Walter (27.000) 79
18th B: Morris, Doug (26.500) 87.5
18th B: Youll, Craig (26.500) 87.5

 

Saturday 22 June - Men's Foursomes Championships Rd 1 + Single Stableford

Foursomes Round 1

A Grade Leaders: Tom Cook and Peter Davis (9.5) 84 Gross
A Grade Runners Up: Alex Crowther and David Crowther (11) 87 Gross
B Grade Leaders: Bruce Cox and John Bloomfield (23.5) 91 Gross
B Grade Runners Up: Peter Hume and John Carter (17) 92 Gross
NTP
2 Bruce Cox 43 cm
11 Neville Adams 407 cm
17 Alex Crowther 250 cm
18th (second shot) Peter Davis 707 cm
Stableford
Winner $40 Peter Moore (14) 39 points
Runner Up $20 Patrick Moylan (18) 36 points
NTP
2 David Perrin 580 cm
11 Patrick Moylan 400 cm


Men’s Foursomes Leader Board (Gross)

1st A: Cook, Thomas (9.500) 84
1st A: Davis, Peter (9.500) 84
2nd A: Crowther, David (11.000) 87
2nd A: Crowther, Alex (11.000) 87
3rd A: Adams, Neville (15.000) 88
3rd A: Rice, Andrew (15.000) 88
4th A: Montgomery, Robert (13.500) 90
4th A: Sebbens, Paul (13.500) 90
5th A: Garofano, Angelo (15.000) 92
5th A: Mccarthy, Hamish (15.000) 92
6th A: Eastment, Paul (14.000) 92
6th A: Davies, David (14.000) 92
7th A: Hume, Peter (19.000) 92
7th A: Carter, John (19.000) 92
8th A: Webb, Grant (13.000) 93
8th A: Turner, John (13.000) 93
9th A: Elliott, William (10.500) 94
9th A: Sheridan, Stephen (10.500) 94
10th A: Noble, Phil (17.000) 95
10th A: York, Stephen (17.000) 95
11th A: Monks, Martin (22.000) 97
11th A: Bednarski, Jerzy (22.000) 97
12th A: Townend, Jeremy (17.000) 97
12th A: Swadling, Bryan (17.000) 97
13th B: Cox, Bruce (23.500) 91
13th B: Bloomfield, John (23.500) 91
14th B: Abrams, Keith (19.500) 98
14th B: Park, Seong (19.500) 98
15th B: Clayton, Wayne (28.000) 99
15th B: Clayton, Vin (28.000) 99
16th B: Yates, Robert (24.000) 103
16th B: Williams, David (24.000) 103
17th B: Johnstone, James (27.000) 106
17th B: Hodgetts, Walter (27.000) 106
18th B: Morris, Doug (26.500) 114
18th B: Youll, Craig (26.500) 114

Men’s Foursomes Leader Board (Nett)

1st A: Adams, Neville (15.000) 73
1st A: Rice, Andrew (15.000) 73
2nd A: Hume, Peter (19.000) 73
2nd A: Carter, John (19.000) 73
3rd A: Cook, Thomas (9.500) 74.5
3rd A: Davis, Peter (9.500) 74.5
4th A: Monks, Martin (22.000) 75
4th A: Bednarski, Jerzy (22.000) 75
5th A: Crowther, David (11.000) 76
5th A: Crowther, Alex (11.000) 76
6th A: Montgomery, Robert (13.500) 76.5
6th A: Sebbens, Paul (13.500) 76.5
7th A: Garofano, Angelo (15.000) 77
7th A: Mccarthy, Hamish (15.000) 77
8th A: Noble, Phil (17.000) 78
8th A: York, Stephen (17.000) 78
9th A: Eastment, Paul (14.000) 78
9th A: Davies, David (14.000) 78
10th A: Webb, Grant (13.000) 80
10th A: Turner, John (13.000) 80
11th A: Townend, Jeremy (17.000) 80
11th A: Swadling, Bryan (17.000) 80
12th A: Elliott, William (10.500) 83.5
12th A: Sheridan, Stephen (10.500) 83.5
13th B: Cox, Bruce (23.500) 67.5
13th B: Bloomfield, John (23.500) 67.5
14th B: Clayton, Wayne (28.000) 71
14th B: Clayton, Vin (28.000) 71
15th B: Abrams, Keith (19.500) 78.5
15th B: Park, Seong (19.500) 78.5
16th B: Yates, Robert (24.000) 79
16th B: Williams, David (24.000) 79
17th B: Johnstone, James (27.000) 79
17th B: Hodgetts, Walter (27.000) 79
18th B: Morris, Doug (26.500) 87.5
18th B: Youll, Craig (26.500) 87.5

 

Saturday 15 June 2019 - Par + 2BBB

Singles Winner $80: Sydney Duckett (8) +5
Runner Up $65: Nick Ferrari (21) +4
Third $50: Jim Johnstone (27) +1 cb
2 Ball Winners $40 each: Jim Johnstone (27) & Larry Sutton (16) +10 cb
Ball comp to +1 Paul Eastment, Doug Morris, Will Elliott and David Davies
NTP
2 John Bloomfield 115 cm
11 Irwin Liedl 350 cm
15 Nick Ferrari 318 cm
18 – second shot Peter Davis 333 cm

Saturday 8 June 2019 - Stableford + 2BBB

Singles Winner $100: John Carter (16) 42 points cb
Runner Up $85: Sandy Cox (Dunedoo GC – 22) 42 points
Third $70: John Robertson (23) 40 points
2 Ball Winners $60 each: Terri Nielson (33) & James Robertson (Blackheath GC – 22) 47 points
Ball comp to 37 points Cody Clark, Val Marshall, Catherine Moore, Stuart Ritchie and David Williams
NTP
5 Tony Gorey 447 cm
9 Andrew Rice 520 cm
17 Neville Adams 405 cm
18 – second shot John Carter 231 cm

Saturday 1 June 2019 - Monthly Medal

A Grade Winner $55: Will Elliott (10) Net 68
A Grade Runner Up $40: Grant Webb (9) Net 69
B Grade Winner $55: John Bloomfield (17) Net 66
B Grade Runner Up $40: Jock Scullion-Stewart (13) Net 67
C Grade Winner $70: Peter Hume (24) Net 67
C Grade Runner Up $40: Carl Jennings (20) Net 70
Ball comp to net 73 Peter Davis, Sergio Girardi, Andrew Rice, Phil Noble, Neville Adams, John Carter, Robert Yates and Robert Montgomery
NTP
2 Tom Cook 163 cm
11 John Robertson 310 cm
17 Will Elliott 218
18th (second shot) Carl Jennings 320 cm

 

Saturday 25 May 2019 - Stableford + 2B Aggregate

Singles Winner $110: Will Elliott (10) 40 points
Runner Up $80: Ravi Singh (9) 38 points
Third $60: David Davies (16) 37 points
2 Ball Winners $55 each: Ravi Singh (9) & Jock Scullion-Stewart (13) 69 points
Ball comp to 34 points John Carter, Peter Hume, Bryan Swadling, David O’Rose, Sergio Girardi, David Cook, Neville Adams and Seong Park
NTP
2 Paul Eastment 684 cm
7 Peter Davis 107 cm
17 David Davies 710 cm
18 – second shot John Carter 271 cm

Saturday 18 May 2019 - Par + 2BBB

Singles Winner $100: Dave Cook (20) + 4 cb
Runner Up $70: John Turner (17) + 4
Third $50: Neville Adams (16) + 3
2 Ball Winners $45 each: Dave Cook (20) & Brendan Hull (35) + 10
Ball comp to +2 Stuart Ritchie, Ravi Singh, Craig Youll and Carl Jennings
NTP
5 Chris Malivanek 265 cm
9 Phil Noble 190 cm
15 Carl Jennings 184 cm
18 – second shot Paul Eastment 65 cm

Saturday 11 May 2019 - Stableford + 2BBB

Singles Winner $100: Peter Hume (24) 37 points
Runner Up $70: Ashley Edwards (30) 36 points
Third $50: Stephen York (16) 35 points cb
2 Ball Winners $45 each: Alex Stillmark (20) & Tony Gorey (31) 45 points
Ball comp to 34 points Guy Moxley, Robert Montgomery, Andrew Seddon (Lakeside GC), Brendan Hull and Martin Monks
NTP
5 Chris Malivanek 390 cm
11 Elaine Scullion-Stewart 520 cm
17 David Williams 172 cm
18 – second shot Ravi Singh 625 cm

Saturday 4 May 2019 - Monthly Medal

A Grade Winner $60: Ravi Singh (10) Net 68
A Grade Runner Up $45: Paul Eastment (12) Net 69
B Grade Winner $80: Phil Noble (17) Net 66
B Grade Runner Up $45: Larry Sutton (17) Net 67
C Grade Winner $60: Terry Tunkunas (22) Net 67
C Grade Runner Up $45: Nick Ferrari (22) Net 70
Ball comp to net 72 Will Elliott, Tom Cook, Steve Sheridan, Peter Davis, John Turner, Stephen York, Jim Johnstone and Cody Clark
NTP
5 Michael Halfhide (Bowral GC) 577 cm
9 Carl Jennings 333 cm
11 Tom Cook 352
18th (second shot) Steve Sheridan 350 cm

 

Top